Energetický certifikát budov je dokument ktorým sa klasifikujú posudzované objekty na základe určených kritérií. Energetickú certifikáciu budov zastrešuje v slovenskej legislatíve zákon č. 555/2005 Z. z. a Zákon č. 300/2012 Z. z., ktorými sa preberá smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/91/ES zo 16. Decembra 2002 o energetickej hospodárnosti budov. Zákon č. 555/2005 Z. z. a Zákon č. 300/2012 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vykonáva vyhláškou č. 364/2012 Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Zákon č.555/2005 Z. z  aj vyhláška stanovujú postup energetickej certifikácie, kategorizáciu budov, obsahové požiadavky na certifikát a zatrieďujú objekt podľa stanovených kritérií do kategórií A-G. Pričom v kategórii A sú najhospodárnejšie budovy a v kategórii G sú najnehospodárnejšie budovy.

 

Podklady pre vypracovanie energetického certifikátu

1. Fotodokumentácia

Dohodneme termín obhliadky certifikovaného objektu na vytvorenie fotodokumentácie
(snažíme sa nájsť obojstranne výhodný termín a čas)

2. Výkresová dokumentácia

Pripraviť výkresovú dokumentáciu potrebnú k výpočtom a to hlavne architektúru objektu
(geometrický plán, všetky pôdorysy, rezy a pohľady objektu)

3. Systém vykurovania a prípravy teplej vody

Pripraviť výkresovú dokumentáciu Vykurovania a Zdravotechniky. Prípadné zmeny oproti projektu spresníme pri obhliadke.

4. Protokol o obhliadke budovy

Vyplníme spoločne Protokol o obhliadke s doplňujúcimi informáciami o realizácii stavby.
(použité materiály, hrúbky tepelnej izolácie stien, podláh, strechy, typ kotla, zásobníka, atď.)

5. Doplňujúce informácie

V prípade doplňujúcich otázok Vás počas vypracovávania certifikátu budeme kontaktovať.

 

Čo je to Energetický certifikát?

Je to osvedčenie o vykonanej energetickej certifikácii. Budovu posudzuje z hľadiska jej hospodárnosti najmä na základe potrebnej energie na vykurovanie a prípravu teplej vody. V nebytových objektoch aj na chladenie, vetranie a osvetlenie.
Podľa energetickej hospodárnosti a emisií oxidu uhličitého sa budovy zatrieďujú do energetických tried A až G.

Kto a kedy má povinnosť zaobstarať Energetický certifikát?

Povinnosť zabezpečiť energetickú certifikáciu budovy má podľa zákona č.555/2005 vlastník budovy, správca budovy vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja alebo obce, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a bytové družstvo. Povinná je:

  • Pri kolaudácii budovy (novostavba, rekonštrukcia)
  • Pri prenájme budovy
  • Pri predaji budovy

Minimálnou požiadavkou na energetickú hospodárnosť nových budov postavených po 31. decembri 2015 je horná hranica energetickej triedy A1 pre globálny ukazovateľ; významne obnovovaná budova musí túto požiadavku splniť, ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné.

 Pre nové budovy vo vlastníctve orgánov verejnej správy postavené po 31. decembri 2018 a pre všetky je minimálnou požiadavkou pre globálny ukazovateľ horná hranica energetickej triedy A0. Pri významnej obnove budovy sa musí požiadavka na takmer nulovú potrebu energie splniť, ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné.

 

Kedy nie je povinný Energetický certifikát?

 Povinnosť energetickej certifikácie sa v zmysle zákona nevzťahuje na:

 a) budovy a pamätníky chránené z dôvodu architektonickej alebo historickej hodnoty alebo ako súčasť charakteristického prostredia, pri ktorých by dodržanie požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov neprijateľne zmenilo ich charakter alebo vzhľad,

b) kostoly a iné budovy používané ako miesta na bohoslužby alebo na náboženské podujatia,

 c) budovy, ktoré sú dočasnými stavbami s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky,

d) priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie,

e) bytové budovy, ktoré sú určené na používanie menej než štyri mesiace v roku alebo na obmedzené užívanie počas roka s očakávanou spotrebou energie nižšou ako 25 % spotreby pri celoročnom užívaní,

f) samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 m2.

  

Energetická certifikácia budov vrátane systémov techniky prostredia, ktoré sa v týchto budovách nachádzajú (vykurovanie, príprava teplej vody, vetranie, chladenie, osvetlenie a ich kombinácií) sa týka len vybraných typov budov. Ide o tieto typy budov:

a) rodinné domy,

b) bytové domy,

c) administratívne budovy,

d) budovy škôl a školských zariadení,

e) budovy nemocníc,

f) budovy hotelov a reštaurácií,

g) športové haly a iné budovy určené na šport,

h) budovy pre veľkoobchodné a maloobchodné služby,

i) ostatné nevýrobné budovy spotrebúvajúce energiu.

V prípade rodinných domov a bytových domov, výpočet energetickej hospodárnosti nezohľadňuje vplyv osvetlenia a klimatizácie.

 

Čo je výsledkom energetickej certifikácie budov?

Výsledkom procesu je energetický certifikát budovy. Tieto doklady dokumentujú kvalitatívne vlastnosti budovy – energetickú hospodárnosť budovy, jej zaradenie do príslušnej energetickej triedy a možné opatrenia na zlepšenie budovy a systémov techniky prostredia v nej.

 

Čo sú to energetické štítky?

Energetický štítok je v zmysle zákona výňatok z energetického certifikátu.

Vlastník budovy, v ktorej viac ako 250 m2 celkovej podlahovej plochy užíva orgán verejnej moci a verejnosť ju často navštevuje a vlastník budovy s celkovou podlahovou plochou viac ako 500 m2, ktorú verejnosť často navštevuje je povinný do piatich pracovných dní odo dňa prevzatia energetického certifikátu a energetického štítku vystaviť energetický štítok na nápadnom, pre verejnosť jasne viditeľnom mieste.

 

Podľa čoho sa vypočíta energetická hospodárnosť budovy?

Energetická hospodárnosť je množstvo energie potrebnej na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s normalizovaným užívaním budovy, najmä množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie a vetranie a na osvetlenie. Vyjadruje sa v číselných ukazovateľoch celkovej potreby energie v budove (kWh/m2.a) a primárnej energie. Metodika výpočtu je predpísaná vo vykonávacej vyhláške k uvedenému zákonu a vychádza z presne špecifikovaných technických noriem (napr. STN EN 13790, STN EN 15603, STN EN 15316 a iných).

Podľa čoho sa budovy zaraďujú do energetických tried?

Základom energetickej certifikácie je výpočet energetickej hospodárnosti a zaradenie budovy podľa typu do tzv. kategorizácie budov. Na energetickom certifikáte je tiež budova zatriedená podľa energetickej hospodárnosti do energetickej triedy A až G. Budovy v triede A sú energeticky najhospodárnejšie, v triede Gnajmenej hospodárne, t. j. majú vysokú mernú potrebu energie. Nová budova musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov, t. j. musí byť zatriedená v triedach A alebo B. Ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné, minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov musí spĺňať aj existujúca budova po uskutočnení jej významnej obnovy.

A aká je platnosť energetického certifikátu?

Energetický certifikát je platný maximálne 10 rokov, ak sa skôr nevykonala významná obnova budovy. Významnou obnovou budovy sú stavebné úpravy existujúcej budovy, ktorými sa vykonáva zásah do jej obalovej konštrukcie v rozsahu viac ako 25 % jej plochy, najmä zateplením obvodového plášťa, strešného plášťa a výmenou pôvodných otvorových výplní.

Energetické certifikáty vydané do 31. decembra 2012 platia do uplynutia platnosti, ktorá je v nich uvedená.

Kto vykonáva energetickú certifikáciu budov?

Energetickú certifikáciu môže vykonávať len odborne spôsobilá osoba pre energetickú certifikáciu v zmysle zákona – osvedčenie o odbornej spôsobilosti vydáva Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI). Podnikanie v oblasti energetickej certifikácie je živnosťou podľa osobitného predpisu; osobitnou podmienkou jej prevádzkovania je odborná spôsobilosť a jej preukázanie skúškou odbornej spôsobilosti pred skúšobnou komisiou. Skúšky odbornej spôsobilosti vykonáva SKSI podľa zákona č. 138/1992 Zb. Odborná spôsobilosť sa podľa miest spotreby energie v budove člení na odbornú spôsobilosť na:

a) tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov,

b) vykurovanie a prípravu teplej vody,

c) vetranie a klimatizáciu,

d) elektroinštaláciu a zabudované osvetlenie budov.